Podzimní pošmourno ani zimní plískanice dlouhým vyjížďkám zrovna nepřejou, to ale neznamená, že na své kolo musíš nechat prášit. Víš, jak funguje cyklotrenažér? Jaký je rozdíl mezi rotopedem a cyklotrenažérem a jak správně trénovat v zimě? Než do toho šlápneš, přečti si pár tipů, jak si během zimy zlepšit cyklo kondičku.

Co je to cyklotrenažér a proč ti bude nejlepším parťákem pro zimní měsíce

Cyklotrenažér je zařízení, které ti umožní používat tvé vlastní jízdní kolo jako stacionární zařízení. Zní to jako poučka z učebnice cyklistiky, ale je to přesně tak. Ze svého biku totiž neslezeš, jednoduše ho nacvakneš na „stojan“ a šlapeš podle libosti. Interaktivní cyklotrenažéry na horské kolo (ale klidně i na silniční) propojíš s tréninkovou aplikací, a tak si doma v obýváku vyšlapeš třeba slunné Dolomity nebo se zúčastníš světově známých závodů, i když je za okny sněhová apokalypsa. 

5 pravidel, jak správně trénovat na cyklotrenažéru

Nenech se ošálit pohodlím domova – trénink na domácím cyklotrenažéru může být i náročnější než ten klasický venku, tak to hned v listopadu nepřepal. Podobně jako jindy dodržuj pár základních pravidel:

  1. Kolo správně nastav – znáš to, sedlo tak, aby kolena při prošlápnutí byla mírně pokrčená, řídítka, aby nebylo nutné naklánět se moc dopředu.
  2. Nepřeskakuj zahřívací a zklidňující fázi – prvních 10–15 minut si dej zahřívačku s postupným zvyšováním intenzity, ať si připravíš klouby a svaly na pozdější výkony. Na konec tréninku zařaď zklidnění, které ti umožní pozvolna vychladnout.
  3. Zamakej v intervalovém tréninku – střídej krátké fáze vysoké intenzity s fázemi nižší intenzity a budeš koukat, jak se ti zlepší aerobní i anaerobní kondice a spalování kalorií.
  4. Vyzkoušej různorodé tréninky – díky aplikacím pro cyklotrenažéry končí nuda při jednotvárné jízdě na cyklostezce v okolí. Virtuálně prozkoumej všechna možná prostředí a jeden den si dej kruté šlapání po skalnatém terénu a při dalším tréninku si užij třeba zenovou jízdu po lesní stezce za šumění potůčku. 
  5. Udrž rutinu – na počasí se stejně nevymluvíš. I krátké, ale pravidelné sessiony se počítají a mají velký vliv na celkovou fyzickou kondičku.

Jak je na tom rotoped vs. cyklotrenažér

Hodí se malé shrnutí. Co mluví pro cyklotrenažér:

Autentický zážitek

Obojí tě přes zimu udrží ve formě, nicméně pocitově jde o něco jiného. Na cyklotrenažéru si zachováš své sedlo i pocit z jízdy, který důvěrně znáš. Geometrie kola i pozice řízení, vše zůstává stejné jako při jízdě venku.

Přizpůsobení tréninku

Rotopedy ti obvykle nenabízí ani možnost přizpůsobit trénink specifickým potřebám nebo cílům: simulovat různé druhy terénů včetně stoupání a klesání. 

Socializace a udržení motivace

Tréninkové aplikace jako Zwift, TrainerRoad, nebo Rouvy, se kterými jsou moderní cyklotrenažéry kompatibilní, ti umožňují závodit, trénovat a být v kontaktu s dalšími cyklisty ve virtuálním prostředí. Poměřuj výkon a doháněj i profíky! 

TIP: Pořiď si cyklorenažér Saris M2 Smart a jako bonus od nás získáš měsíční předplatné appky Rouvy.

Přesné sledování výkonu

Na rozdíl od rotopedu obsahuje cyklotrenažér přesné snímače výkonu, které měří například wattový výstup a kadenci. Získáš tak naprosto přesnou analýzu toho, jak si vedeš (třeba i v porovnání s ostatními). 

Kompaktnost

Rotopedy jsou robustnější, což ti v menším bytě bude na obtíž. Většina modelů cyklotrenažérů je navržena tak, aby byla snadno přenosná a zabírala minimální místo.

Cyklotrenažér Saris M2 Smart, detail upevnění kola

Aby to bylo fér, přiznejme některé výhody i rotopedům:

Použití bez instalace

Upevnění kola na cyklotrenažér zvládneš na pohodu do pár minut, stačí mít po ruce šikovné cyklo nářadí. Rotoped je ale ready kdykoliv, nic instalovat nemusíš. Tohle oceníš v době, kdy to venku ještě tak hrozné není a ty chceš indoor cyklotrénink střídat s jízdou venku bez většího plánování. 

Menší zátěž na klouby

Rotoped funguje i jako podpůrná rehabilitační pomůcka pro lidi s bolestmi zad a kloubů. Nabízí plynulý pohyb bez náhlých změn odporu (nesimuluje jízdu v proměnlivém terénu), díky čemuž šetrněji zapojuješ klouby především v kolenou a kyčlích.

Na zimní cyklistický trénink najeď zvolna

Pravidelný trénink v zimě ti pomůže naskočit na novou sezónu jako by nic. Netlač ale moc na pilu, před zimním cyklistickým tréninkem si dej pauzu 2–4 týdny, během kterých si tělo odpočine po půlročním zápřahu. 

Postupný návrat do sedla je to pravé. Začni s lehčími a kratšími tréninky a postupně zvyšuj intenzitu a délku jednotek. Od října nebo listopadu máš do března dost času na systematický trénink. Až se pořádně rozešlapeš, rozděl si ho na fáze, které se zaměří na různé aspekty tvé cyklistické kondice. 

Ani se nenaděješ a tipy, jak přivítat novou sezónu, budou zase aktuální.